WOLONTARIUSZE I WOLONTARIUSZKI O DZIEŁACH SZTUKI…

nasze działania

Chyba każdy wolontariusz MNW ma swoje ulubione dzieło sztuki, często je odwiedza i stara się dowiedzieć jak najwięcej na jego temat. Od 25 lutego rozpoczynamy nowy projekt pt. „o dziełach sztuki…”. Sześcioro wolontariuszy będzie miało okazję podzielić się wiedzą o swoich ulubionych obrazach z publicznością. W weekendy, w galeriach stałych będzie można spotkać przy wybranych obrazach wolontariuszy, którzy chętnie o nich opowiedzą.

Do naszego projektu przygotowywaliśmy się bardzo starannie. Najpierw dowiedzieliśmy się jak ma wyglądać opowieść o obrazie i jak należy zachowywać się w czasie prezentacji, czego unikać, co jest ważne i jak napisać scenariusz wystąpienia. Następnie każdy z nas zabrał się do gromadzenia potrzebnych materiałów. Dział Edukacji służył nam dużą pomocą, udostępnił książki i artykuły.

Następny etap to pisanie scenariusza wystąpienia. Był to trudny czas, bo licznie zgromadzone materiały o dziełach utrudniały napisanie zwięzłego i  uporządkowanego tekstu. Jednak po kilku poprawkach i zmianach scenariusze były gotowe.

Następnie przystąpiliśmy do zajęć praktycznych. Opowiadaliśmy sobie wzajemnie o naszych ulubionych dziełach, nasze prezentacje zostały sfilmowane. Ten zabieg okazał się bardzo przydatny, mogliśmy zobaczyć co robimy źle i poprawić błędy.

Przygotowania wolontariuszy do programu.

Bardzo ważnym elementem przygotowań było szkolenie z edukatorką Małgosią Marszałł w galeriach, w których znajdują się wybrane przez nas dzieła. Dzięki temu poczuliśmy się trochę swobodniej wśród naszych ulubionych obrazów. Było to bardzo pouczające i inspirujące.

Wreszcie nastąpiły próby generalne w galeriach, przed prawdziwymi obrazami. Przedstawiliśmy  sobie nawzajem nasze prezentacje, wysłuchaliśmy wszystkich rad i uwag. Będziemy o nich pamiętać w czasie prawdziwych wystąpień. Z końcowego efektu wszyscy byli raczej zadowoleni.

Szkolenie wolontariuszy.

Teraz czekamy z niecierpliwością na nasze pierwsze występy. Jesteśmy trochę stremowani, ale jednocześnie pełni radości, że będziemy się dzielić tym, czego się dowiedzieliśmy o naszych ulubionych dziełach sztuki znajdujących się w MNW.

Ada Zalewska i wybrane przez nią dzieło „Murzynka” Anny Bilińskiej-Bohdanowiczowej.

Miejmy nadzieję, że odwiedzający będą również zadowoleni z takiej możliwości i chętnie posłuchają naszych opowiadań.

Omawiane dzieła:

GALERIA FARAS
GALERIA SZTUKI ŚREDNIOWIECZNEJ
Thanatos Jacek Malczewski / Marta Przygodzka
Dziwny ogród Józef Mehoffer / Magda Komór
Wystawa Sztuk Pięknych w Warszawie w 1828 roku Wincenty Kasprzycki / Magdalena Browarska-Popiołek
Śmierć Barbary Radziwiłłówy Józef Simmler / Filip Piasecki

mj

Zdjęcia: Wioletta Cicha

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *