TOP 5. NAJCHĘTNIEJ CZYTANE ARTYKUŁY W 2019 ROKU

nasze działania

Podobnie jak w roku poprzednim, przygotowałyśmy dla Was zestawienie 5 najchętniej czytanych w minionym roku artykułów. Sprawdźcie, czy coś Was nie ominęło!

 

MIEJSCE 5. – „O CISZY I WZRUSZENIU” – 697 odsłon

 

Imieniny babuni to jedno z najbardziej rozpoznawalnych dzieł Olgi Boznańskiej. Ten spokojny obraz, „urzekający pięknem i świetlistością” jest dla Luizy Sierpińskiej opowieścią o ciszy. Dlaczego? Jak odczytuje obraz autorka artykułu? Zajrzyjcie i przeczytajcie koniecznie!

 

Olga Boznańska, „Imieniny babuni”, przed 1900

 

MIEJSCE 4. –  „KLASZTOR SZTUKI CZY ORANŻERIA ŚWIATA? TAJEMNICE OBRAZU OLGI BOZNAŃSKIEJ” – 818 odsłon

 

Olga Boznańska jest niewątpliwie artystką cieszącą się zainteresowaniem naszych czytelników. W naszym TOP 5 znalazły się aż 2 artykuły o jej obrazach! Czym W oranżerii różni się od Imienin babuni? Z jakim innym dziełem artystki jest związany? Tajemnice obrazu oraz jego miejsce w twórczości Olgi Boznańskiej odsłania przed Wami Olga Giwer.

 

Olga Giwer przy obrazie „W Oranżerii”. Fot. Jacek Piotrowski

 

MIEJSCE 3. – „SZUKALSKI – POLSKI RZEŹBIARZ Z NETFLIXA” – 1196 odsłon

 

W ubiegłym roku Stanisław Szukalski, dzięki filmowi Walka: Życie i zaginiona twórczość Stanisława Szukalskiego, stał się jednym z najpopularniejszych polskich artystów. Czego jednak twórcy nie pokazali w filmie? O tym pisze dla Was Edyta Urbaniak.

 

Stanisław Szukalski, „Walka (ludzi z człowiekiem, ilości z jakością)”, 1917. Fot. Edyta Urbaniak

 

Miejsce 2. – „ZNAJDŹ RÓŻNICĘ!” – 1413 odsłon

 

„Artyści z lubością powtarzają w swojej twórczości jeden temat i potrafią do niego wielokrotnie wracać”. Jakie obrazy-sobowtóry możecie znaleźć w polskich muzeach i galeriach? Wyśledziła je dla Was Agnieszka Ryżko-Kłębek!

 

Aleksander Gierymski, „Żydówka z cytrynami” i „Pomarańczarka”

 

Miejsce 1. – „PORADNIK AMATORA SZTUKI” – 1423 odsłony

 

„Skąd czerpać widzę na temat sztuki? Jak odnaleźć się i zabłysnąć w muzealnych galeriach bez kończenia specjalnych studiów?” Odpowiedź na te pytania znajdziecie w artykule Edyty Urbaniak. Przeczytajcie koniecznie nasz najchętniej „klikany” artykuł!

 

Wykład w Muzeum Narodowym w Warszawie. Fot. Jacek Piotrowski

 

Zapraszamy na kolejne wpisy! Mamy nadzieję, że będą równie inspirujące i chętnie czytane, jak te powyżej!

 

eu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *