1 sierpnia obchodzimy 74. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego. Warto przy tej okazji przyjrzeć się wojennym losom Muzeum Narodowego w Warszawie, gdyż tamte wydarzenia zdeterminowały na zawsze historię MNW i wpłynęły na jego dzisiejszy kształt oraz zbiory.
Miesiąc: lipiec 2018
ODROBINA PARYŻA NAD WISŁĄ
dzieła sztuki, muzealne zakamarkiCzy wchodząc do Muzeum, zwróciliście uwagę na antyczne rzeźby w holu? Jeszcze zanim kupicie bilet i rozpoczniecie zwiedzanie, możecie obcować ze sztuką z… Luwru. Tańczący Satyr, Afrodyta, Jowisz, Bogini Sachmet – skąd się wzięły w Muzeum Narodowym w Warszawie?
USŁYSZEĆ DŹWIĘK KASTANIETÓW
dzieła sztukiUliczka w Hiszpanii Piotra Potworowskiego, to skromna kompozycja pod względem koloru i formatu, co zatem sprawia, że trudno się z tym obrazem rozstać?
Odpowiedź dla mnie, wpatrzonej kolejną godzinę w ugrowo-szarą powierzchnię obrazu, jest oczywista. Słyszę dźwięk kastanietów, niespokojny rytm zapowiadający kulminacyjny moment dramatu lub szczęśliwego spełnienia. Ten jeden moment, w którym wszystko się już toczy, bez możliwości zatrzymania. Czy taka osobista refleksja wystarczy, czy zachęci odwiedzających warszawskie Muzeum Narodowe do zatrzymania się przed obrazem Piotra Potworowskiego? Może jednak konieczna jest opowieść o życiu i twórczości artysty?
Osobiste MNW ruszyło!
nasze działaniaW kwietniu pisałam o początkach projektu Osobiste MNW. Co się zmieniło przez te trzy miesiące? Przed jakimi wyzwaniami stanęliśmy? Co dzieje się za kulisami projektu? Odpowiedź na te i inne pytania znajdziecie poniżej.
Mebel do siedzenia – wyzwanie każdego projektanta!
dzieła sztukiCzy zastanawialiście się kiedyś nad historią krzesła czy fotela? Wydawać się może, że są to zwyczajne i proste przedmioty. Korzystamy z nich na co dzień, często nie zwracamy na nie uwagi. Formy i stylizacje tych sprzętów zmieniały się na przełomie wieków. Wybrałam trzy niezwykłe eksponaty, które stanowią już klasykę polskiego designu i można je zobaczyć z bliska na wystawie stałej.