Wolontariat w MNW od podstaw

nasze działania

W tym roku mija 5 lat odkąd zorganizowano wolontariat w Dziale Edukacji Muzeum Narodowego w Warszawie. Przez ten czas czerwone koszulki na stałe wpisały się w muzealny krajobraz, a obecność wolontariuszy stała się codziennością. Jubileusz to czas podsumowań, ale również moment wyznaczania kolejnych wyzwań i celów. W najbliższym czasie poświęcimy kilka wpisów na opowieść o tych 5-latach. Zaczniemy od podstaw…

Kim są wolontariusze?

Opowieść o wolontariacie w Muzeum należałoby zacząć od zdefiniowania pojęcia wolontariat, który jest bezpłatną, dobrowolną działalnością na rzecz społeczeństwa. Żeby zostać wolontariuszem nie trzeba posiadać wykształcenia związanego z miejscem, w którym chce się ten wolontariat odbywać. Wśród wolontariuszy w Muzeum są gimnazjaliści, licealiści, a także nauczycielka angielskiego, bankowiec, HR-owiec, artystka, księgowa czy fotograf.

Jak wygląda wolontariat w Muzeum?

Większość wolontariuszy pomaga w Dziale Edukacji podczas zajęć edukacyjnych i przygotowań do nich. Część z osób udzielających się w Dziale Edukacji pełni rolę fotografów robiących dokumentację fotograficzną wydarzeń dziejących się w Muzeum. To ich zdjęcia można oglądać na blogu. Kolejną grupę wolontariuszy tworzą graficy. Oprócz tego są wolontariusze udzielający się w innych działach Muzeum: w Dziale Zbiorów Sztuki Polskiej do 1914 r., zbiorach Grafiki Polskiej, Gabinecie Monet i Medali oraz w Zbiorach Dawnej Sztuki Europejskiej.

Wolontariusze wzbogacają również ofertę muzealną tworząc programy w całości stworzone przez nich, podczas których dzielą się swoimi umiejętnościami, pasją i zaangażowaniem. W trakcie tegorocznej Nocy Muzeów każdy odwiedzający mógł wziąć udział w grze muzealnej „Odkryj tajemnice Muzeum…”, która opowiadała o historii MNW i dzieł w nim ukrytych. „Talenty na podwieczorek” to cykl warsztatów, który był realizowany w wakacje 2012 roku. Co roku podczas Dnia Wolnej Sztuki kilku wolontariuszy opowiada o wybranych przez siebie dziełach każdemu odwiedzającemu, który chciałby o nich posłuchać.

Veronika Rożek podczas Nocy Muzeów. Fot. Maciej Kubiak

Jakie są korzyści wolontariatu?

Muzeum ma wiele do zaoferowania. Wolontariat to niepowtarzalna okazja do poznania Muzeum „od kuchni”. Korytarze części biurowej wypełnione są sztuką, która na co dzień nie jest pokazywana w galeriach. Poniedziałki są dniem zamkniętym dla odwiedzających, ale nie dla pracowników. Najczęściej to w ten dzień kuratorzy oprowadzają pracowników oraz wolontariuszy po nowych wystawach czasowych i nowo otwartych galeriach.

Maria Janowska w Pracowni Konserwacji Mebli. Fot. Mariusz Jakubowski

Co jakiś czas organizowane jest również zwiedzanie innych oddziałów Muzeum, na przykład Muzeum w Nieborowie i Arkadii lub Muzeum Wnętrz w Otwocku Wielkim, o którym możecie przeczytać we wpisie na naszym blogu.

W tym roku wolontariusze otrzymali również możliwość stworzenia własnego projektu w ramach działań w Muzeum. Na spotkaniu wszystkich wolontariuszy, które odbyło się w ubiegły piątek, 1 września, ustalono roboczy tytuł akcji: „Adopcja dzieła”. Jej kształt będzie ustalany w najbliższym czasie. Czytajcie naszego bloga, aby być na bieżąco.

Co nowego jesienią?

Wrzesień to koniec wakacji i początek szkoły, a wraz z tymi wydarzeniami szykuje się również nowa oferta edukacyjna Muzeum.

Już wkrótce rozpocznie działanie „Dziecięca Rada Muzealna”, która jest skierowana do dzieci i młodzieży. Dzieci będą tworzyć specjalne audioprzewodniki po Muzeum. Wygląda na to, że dzieci mają swój głos. Przynajmniej według muzealników.

W wyniku głosowania online od 1 października dniem otwartym dłużej (do 21.00) będzie piątek. W związku z tym następują pewne zmiany w programie wydarzeń edukacyjnych Muzeum. Wieczory czwartkowe (cykl spotkań, podczas których można poznać ciekawe historie związane z życiem i twórczością artystów) zostaną przeniesione na piątki i będą się nazywać „Wieczorami w muzeum”.

Na stałe pojawią się warsztaty rysunku oraz regularnie raz w miesiącu będą się odbywać warsztaty dla niewidomych.

Szczegóły znajdziecie na stronie MNW, w zakładce Edukacja.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *