PLENER KOŁA FOTOGRAFICZNEGO EFKA

nasze działania
Koło eFKa skupia osoby zainteresowane fotografią, działające w wolontariacie Muzeum Narodowego w Warszawie. Celem grupy jest poszerzanie wiedzy oraz wzajemna pomoc i wymiana doświadczeń. Wykonujemy zdjęcia na potrzeby MNW, często dokumentujemy wydarzenia muzealne, towarzyszymy z aparatem podczas zajęć dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Organizujemy coroczne pokazy naszych prac. Zwykle spotykamy się raz w miesiącu, aby porozmawiać nie tylko o fotografii oraz kwestiach technicznych czy artystycznych z nią związanych, lecz także o tym, co ogólnie dzieje się w kulturze.

Po dłuższej przerwie, spowodowanej koniecznością społecznego dystansu, wróciliśmy do spotkań eFKi na żywo i na dobry początek zorganizowaliśmy plener miejski. Rozpoczęliśmy go od przejścia do muralu na ulicy Smolnej. W pracy inspirowanej autoportretem Anny Bilińskiej, obok wizerunku malarki, pojawiły się nazwiska innych artystek. Mural jest dziełem studentek Akademii Sztuk Pięknych (Anny Balcerak, Patrycji Chojnackiej, Aleksandry Nowickiej, Patrycji Serwety, Wiktorii Wojciechowskiej) i towarzyszył wystawie twórczości Anny Bilińskiej w Muzeum Narodowym w Warszawie.

Potem ruszyliśmy od Alej Jerozolimskich do Placu Trzech Krzyży, a następnie ulicą Mokotowską doszliśmy do Placu Zbawiciela i Placu Konstytucji. Wracaliśmy ulicami: Piękną, Kruczą i Mysią. Nie mieliśmy z góry założonego tematu. Obserwowaliśmy życie miasta, ludzi, interesowały nas witryny, odbijające się w szybach postacie, kolory, wzory, faktury, światło… Była to świetna okazja do rozmów o fotografii, wspomnień związanych z mijanymi miejscami, bycia razem tu i teraz. Każda uczestnicząca w plenerze osoba robiła własną sekwencję zdjęć. Powstała mozaika kilkudziesięciu prac. Poniżej prezentujemy ich wybór.

Fotograficzny plener miejski odbył się 1 lipca 2021 r. Uczestniczyli w nim: wolontariusz – Antoni Stasiński oraz wolontariuszki – Monika Musiałowska, Luiza Sierpińska, Barbara Stupnicka i Beata Wójcik. Kolejne wspólne wyjście planujemy po wakacjach. Tym razem będzie poświęcone architekturze.

LS

Zdjęcie główne: Luiza Sierpińska

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *