KILKA SŁÓW O 2021 ROKU I WOLONTARIACIE W MNW

nasze działania

Za nami kolejny rok działania programu wolontariatu w Muzeum Narodowym w Warszawie. Tak jak 2020, ten rok również był inny. Do maja wiele działań było zawieszonych, część z nich była realizowana zdalnie. Jednak, gdy tylko Muzeum otworzyło się na nowo, wrócili do niego również wolontariusze i wolontariuszki. Powróciliśmy do realizacji wielu programów, zawieszonych z powodu pandemii.  

W 2021 roku MNW współpracowało z 100 wolontariuszy i wolontariuszek. Połowa to osoby, które dołączyły do zespołu w ciągu ostatniego roku, druga połowa to  doświadczeni wolontariusze i wolontariuszki, działający w MNW od kilku lat.  

Grupa 13 osób powróciła do realizacji programu Chętnie pomogę, mającego na celu pomoc gościom Muzeum już od samego wejścia. Ponad 600 osób skorzystało z pomocy wolontariuszy i wolontariuszek w trakcie swojej wizyty w MNW.  

Odżył również program O dziełach sztuki. Wolontariusze i wolontariuszki wrócili do muzealnych galerii, by opowiadać o swoim ulubionym dziele sztuki. Podczas dyżurów dzielili się swoją wiedzą z gośćmi Muzeum. Zorganizowali również dwa Wielkie opowiadania, podczas których ich opowieści wysłuchało ponad 400 osób.  

We wrześniu zawisł pokaz zdjęć wolontariuszy i wolontariuszek z Koła Fotograficznego. Nosił tytuł Przetrwamy i był poświęcony tematowi pandemii. Wolontariusze i wolontariuszki przygotowali również z okazji Dnia Ziemi album ze zdjęciami inspirowanymi zbiorami Muzeum.  

W tym roku rozpoczęliśmy również realizację nowego projektu, który nazwaliśmy Dziki ogród. Ma on zwrócić uwagę na tereny zielone otaczające Muzeum i na rosnące tam rośliny, a także na to, w jaki sposób możemy z nich korzystać.  

Kilka osób w parku, zrywających owoce z drzew.
Fot. Jerzy Janusz Tarkowski

W 2021 roku na naszym blogu opublikowaliśmy 12 tekstów, wśród nich znalazł się opis autoportretu Anny Bilińskiej czy tekst o dziełach z wyobrażeniem orki. Najpopularniejsze artykuły w tym roku to:  

Thanatos czy Eros? Miłość i śmierć na obrazie Jacka Malczewskiego

Chłopka na ścianie Muzeum – „Babie lato” Józefa Chełmońskiego

Blask i lśnienie – obrazy pełne światła

Zachęcamy do czytania!

Oprócz tego wolontariusze i wolontariuszki pomagali przy realizacji programów edukacyjnych i kulturalnych w MNW, działali w Otwocku Wielkim i w Królikarni. Mieli okazję wziąć udział w oprowadzaniach, konferencjach, kursach, wernisażach, wydarzeniach edukacyjnych oraz różnego rodzaju szkoleniach.  

Przed nami kolejny rok, kolejne zadania i wyzwania. Liczymy, że będziemy mogli je realizować w dobrej atmosferze, wzajemnie sobie pomagając oraz dzieląc się swoimi doświadczeniami i wiedzą.  

sb 

Zdjęcie główne: Sylwia Bielicka

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *