WRACAMY DO GRY! MUZEALNE WYDARZENIA

nasze działania, wystawy

W ostatnim czasie z powodu pandemii w Muzeum Narodowym w Warszawie, podobnie jak w innych instytucjach kulturalnych, niewiele się działo. Zajęcia i warsztaty zostały odwołane, a działania angażujące publiczność musiały zostać ograniczone do minimum. Na szczęście powoli wszystko wraca do normy i Muzeum ponownie organizuje wydarzenia dla odwiedzających. Opowiem wam przede wszystkim o tych, które organizują wolontariusze i wolontariuszki MNW.


OSOBISTE MNW

Od połowy sierpnia po sam koniec września soboty w MNW urozmaicają wydarzenia w ramach projektu Osobiste MNW – osoby z zespołu wolontariackiego przejęły przestrzeń głównego dziedzińca i przyciągają wzrok gości przyjaźnie zaaranżowaną przestrzenią. No dobrze, ale co dokładnie będzie się działo?

Po pierwsze – Osobiste MNW. Jest to inicjatywa wolontariuszek i wolontariuszy, polegająca na zbieraniu i utrwalaniu wspomnień osób odwiedzających Muzeum. Chcemy, aby stały się one częścią MNW, wzbogacały jego historię i jasno pokazywały, że Muzeum to przede wszystkim ludzie – odwiedzający muzeum, sympatycy, pracownicy. To oni tworzą to miejsce. A MNW często odgrywa w ich życiu, w ich wspomnieniach, naprawdę znaczącą rolę.

Fot. Jerzy Janusz Tarkowski
Fot. Jerzy Janusz Tarkowski

Nasze wolontariuszki i wolontariusze poszukują osobistych relacji i wspomnień związanych z MNW. Chętnie porozmawiają z osobami, które zechcą się nimi podzielić. Swoje wspomnienia można przesyłać mailowo na adres [email protected], można również przekazać je bezpośrednio podczas kolejnego wydarzenia, które będzie miało miejsce we wrześniowe soboty.


CZYTELNIA

Czytelnia to przyjazne i otwarte dla wszystkich miejsce działające na dziedzińcu głównym Muzeum Narodowego. Znajdziemy tu leżaki, na których można się swobodnie rozsiąść i, delektując się lemoniadą, w miłej atmosferze zatopić się w lekturze książek o dziełach sztuki.

Udostępnione dla odwiedzających zbiory skupiają się na historii muzeum oraz na muzealnej kolekcji. Jak uzupełnia Ada Zalewska – jedna z koordynatorek projektu: Mamy szeroki wybór książek, przeważają katalogi wystaw czasowych, które odbyły się w MNW. Ostatnio nasz zbiór został uzupełniony o katalog do bieżącej wystawy (Fotorelacje – Wojna 1920), zwiedzający mogą uzupełnić wizytę i doczytać o tym, co ich zainteresowało. Poza tym można przejrzeć przewodniki po wystawach stałych, roczniki MNW, albumy. Mamy też kilka książek dotyczących profesora Lorentza.

Fot. Jerzy Janusz Tarkowski
Fot. Jerzy Janusz Tarkowski

Wolontariusze i wolontariuszki służą swoją pomocą w wyborze lektur, podpowiedzą i zaproponują każdemu odpowiednią książkę. Każdy, kto ma ochotę, może zapoznać się z projektem Osobiste MNW, a także przekazać swoje wspomnienia związane z Muzeum. Najciekawsze z nich zostaną opublikowane w specjalnej broszurze wydanej przez MNW!

Ada Zalewska podsumowuje: Moim zdaniem Czytelnia wyróżnia się spośród innych działań dążeniem do pokazania otwartości muzeum, zachęca gości do relaksu na jego terenie, dodaje wizycie lekkości. W moim odczuciu łączy gmach muzeum z miastem. Liczę na to, że tworząc ciepłą, kolorową przestrzeń pełną leżaków i roślin ukazujemy instytucję jako bardziej przyjazną, przeznaczoną dla każdego. Chciałabym, żeby Czytelnia umożliwiała nie tylko zbieranie już istniejących wspomnień, ale również wspomagała tworzenie nowych pozytywnych skojarzeń z MNW.

Fot. Joanna Mueller
Fot. Joanna Mueller

Najbliższe Czytelnie odbędą się 19 i 26 września. Zaczynamy o godzinie 13.00, a kończymy wraz z zamknięciem Muzeum. Wstęp na wydarzenie jest wolny, zapraszamy!


MUZEUM W KAPCIACH

W ostatnią sobotę września w Muzeum Narodowym w Warszawie będą miały miejsce oprowadzania muzealne jak za dawnych lat.

Z czym kojarzą się wizyty w muzeach w dawniejszych czasach? Przede wszystkim z szarymi, filcowymi kapciami, które były obowiązkowe, jeśli chciało się obejrzeć jakąkolwiek wystawę. Wracamy teraz do tej zamierzchłej przeszłości, ale w nowoczesnym wydaniu. Zapraszamy na oprowadzanie w kapciach –  tym razem swoich własnych i ulubionych. Każdy, kto przyjdzie 26 września do muzeum w kapciach, będzie mógł bezpłatnie zwiedzić galerie. Przybywajcie!


OPROWADZANIE SZLAKIEM HISTORII

Na koniec warto jeszcze wspomnieć o oprowadzaniach szlakiem historii MNW, które odbędą się, podobnie jak Muzeum w kapciach, w sobotę 26 września, w dwóch turach – o 13.30 i 15.00.

Fot. Jerzy Janusz Tarkowski
Fot. Jerzy Janusz Tarkowski

Nasze wolontariuszki Halina Turek i Beata Wójcik opowiedzą o najciekawszych historiach związanych z MNW. Wiecie, że jedna z muzealnych sal służyła niegdyś za mauzoleum? Jeśli chcecie się dowiedzieć, co w nim przechowywano, przyjdźcie do Muzeum! Na to wydarzenie wstęp jest bezpłatny, jednak obowiązują zapisy – prosimy o zgłoszenia na adres [email protected].


NAJNOWSZA WYSTAWA

To nie koniec aktywności proponowanych przez Muzeum Narodowe w Warszawie. Już 18 września zostanie otwarta wystawa Polska. Siła obrazu., prezentująca malarstwo polskie XIX wieku autorstwa najwybitniejszych polskich twórców. Przewidziano mnóstwo wydarzeń towarzyszących tej ekspozycji, wśród nich między innymi oprowadzania kuratorskie, wykłady i rodzinne warsztaty. Jeśli chcecie dowiedzieć się szczegółów, zapraszamy do odwiedzenia muzealnej strony internetowej.

Tymczasem jeszcze raz serdecznie zapraszamy do udziału we wrześniowych spotkaniach, organizowanych przez ekipę wolontariacką w przestrzeni MNW. Do zobaczenia!


Chcecie wiedzieć więcej o Osobistym MNW? Kliknijcie tu!ARKProjekt „Osobiste MNW” dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *