NAGRODA DLA EUROPEJSKIEGO MUZEUM ROKU

muzea świata

W ubiegłym tygodniu w Muzeum Polin odbyła się gala i prezentacja muzeów nominowanych do Nagrody dla Europejskiego Muzeum Roku. Byliśmy tam i przygotowaliśmy dla was relacje z tego wydarzenia. Wśród prezentowanych muzeów szukaliśmy tych, które współpracują z lokalną społecznością i wolontariuszami. Zobaczcie, jakie niezwykłe muzea poznaliśmy…

Fot. Magdalena Starowieyska / Muzeum POLIN

O NAGRODZIE

Nagroda dla Europejskiego Muzeum Roku wręczana jest od ponad 40 lat przez Europejskie Forum Muzeów. Ma promować innowacyjność, wartości obywatelskie i demokratyczne oraz wspierać społeczną rolę muzeów, wymianę doświadczeń i współpracę między instytucjami. Jest to najbardziej prestiżowa nagroda dla muzeów w Europie. Mogliście o niej usłyszeć w 2016 r., kiedy otrzymało ją Muzeum Polin.

NOMINOWANE MUZEA

Do nagrody nominowano 40 muzeów z całej Europy. Laureaci podczas konferencji mieli możliwość zaprezentowania swoich placówek, ich założeń, osiągnięć i planów. Wiele instytucji mówiło o znaczeniu zaangażowania społecznego dla rozwoju i działalności muzeum.

Wybraliśmy dla was te, które naszym zdaniem są najciekawsze.

Fot. Ackerhus

Museum Ackerhus w Szwajcarii, znajduje się w XVIII-wiecznym domu w regionie Toggenburg. Od 1952 roku miejscowy nauczyciel, malarz i muzyk gromadził tam przedmioty związane z lokalną kulturą i historią. Dzisiaj muzeum prowadzone jest przez wolontariuszy i odgrywa bardzo ważną rolę dla najbliższej społeczności!

Fot. Muzej betinske drvene brodogradnje

Inne interesujące muzeum to Muzej betinske drvene brodogradnje, czyli muzeum w Betinie w Chorwacji, zajmujące się tematem budowy małych drewnianych statków. To kolejny przykład instytucji stworzonej i prowadzonej przez społeczność, która utrwala tradycje i historie regionu. Gdy muzeum powstawało nie istniały żadne spisane dokumenty mówiące o budowie statków, całą wiedzę posiadali starsi mieszkańcy miasta. Została ona spisana dopiero na potrzeby wystawy. W powstawanie instytucji zaangażowało się prawie całe miasto. Liczba wolontariuszy w muzeum znacznie przewyższa liczbę pracowników, dlatego można powiedzieć, że to wolontariusze je prowadzą, a muzealnicy im w tym pomagają.

Ten wkład mieszkańców został doceniony przez Europejskie Forum Muzeów, muzeum otrzymało podczas gali Nagrodę Silletto, za pracę z lokalną społecznością.

Prezentowane muzea zachwycały swoimi metamorfozami, ekspozycjami, działaniami edukacyjnymi, ale również architekturą. Największe wrażenie zrobiło na nas azerbejdżańskie Muzeum Dywanów, które wygląda jak zwinięty dywan…

Fot. Azərbaycan Xalça Muzeyi

EUROPEJSKIE MUZEUM ROKU

Czas na nagrodę główną, Europejskim Muzeum Roku zostało The Design Museum w Londynie! Muzeum to zmieniło ostatnio swoją siedzibę, wykorzystując to by zmienić również całą instytucje. Stało się najważniejszą tego typu instytucją w Londynie, a w ciągu sześciu miesięcy odwiedziło je 500 000 gości! Gratulujemy!

Fot. Design Museum

sb

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *