WAKACJE W MNW

nasze działania

Lipiec i sierpień to czas, gdy miasta są mniej zakorkowane, a świat się rozleniwia w promieniach słońca i sielskim nastroju urlopowiczów. Uczniowie oraz studenci snują się po ulicach z zimnymi napojami, uciekając myślami od zbliżającego się małymi kroczkami września, czy października. Ale wakacje to także czas festiwali, różnego rodzaju zajęć, warsztatów i ciekawych aktywności. Muzeum Narodowe w Warszawie, podobnie jak w zeszłych latach, nie pozostaje bierne i ma Wam do zaoferowania mnóstwo interesujących aktywności zamkniętych w świecie sztuki.

PIKNIK RYCERSKI

Fot. Maciej Kubiak

Sobota 15 lipca będzie dniem pełnym wrażeń dla fanów historii, a przede wszystkim rycerstwa. Główną inspiracją dla tego wydarzenia jest jedno z najbardziej znanych dzieł z Muzeum Narodowego w Warszawie – Bitwa pod Grunwaldem pędzla Jana Matejki. Uczestnicy będą mieli okazję zastanowić się nad historią samego obrazu, wziąć udział w starciu o iście rycerskim etosie, dowiedzieć się o starodawnych zwyczajach godnych Zawiszy Czarnego, a także zostać mistrzem fechtunku. Z pewnością każdy uczestnik pikniku wyjdzie z niego bogaty w wiedzę o tradycji rycerskiej, a także samej bitwie pod Grunwaldem. Dla szukających ukojenia, jeszcze przed zmierzchem odbędzie się wieczór opowieści rycerskich, zarówno dla najmłodszych, jak i tych trochę starszych.

LATO W MUZEUM

Warsztaty „Jak zostać królem”. Fot. Maciej Kubiak

Program edukacyjny obejmujący dwa najbardziej słoneczne (z drobnymi wyjątkami) miesiące w roku. To cykl zajęć dla najmłodszych związanych z szeroko pojętą sztuką. Uczestnicy będą rozmawiać o pejzażach, portretach, czy o władcach Polski. Młodzi uczestnicy dowiedzą się co nieco o przygodzie profesora Kazimierza Michałowskiego w Faras, poznają tajemnice obrazów wiszących w galeriach Muzeum oraz odkryją tajniki pracy fotografa.

WYSTAWY CZASOWE

MNW pamięta, że każdy ma szansę odpocząć w wakacje, dlatego też młodzież oraz dorośli będą mogli uczestniczyć w wydarzeniach związanych z obecnymi wystawami czasowymi – W warsztacie niderlandzkiego mistrza oraz Tak widzą. Panorama fotografii węgierskiej.

Wspomniane wystawy czasowe to fascynujące zetknięcie się z niedostępną sztuką na co dzień. Pierwsza z nich (której finisaż odbędzie się 19 sierpnia) to wyjątkowe wydarzenie, dzięki któremu gość muzeum może poznać dzieła sztuki, na co dzień ukryte ze względu na ich delikatny charakter. Goście wystawy mogą poznać same dzieła, a także warsztat i proces formalny, jakiego podejmował się twórca. Wielkimi krokami zbliżają się warsztaty rysunku dla dorosłych oraz młodzieży, gdzie uczestnicy zapoznają się z podstawami tej sztuki. Organizowane są również oprowadzania po wystawie dla chcących urozmaicić sobie niedzielne południa.

Warsztaty rysunku. Fot. Jolanta Puk

Oprócz tego, zachęcamy do obejrzenia wystawy fotografii węgierskiej, która będzie się dumnie prezentować w galeriach muzealnych do 10 września. Poświęcona jest największym węgierskim fotografom, których oczy miały zdecydowanie szersze oraz dokładniejsze pole widzenia. Poruszające dzieła, często uwieczniające sceny życia codziennego, będą interesujące zarówno dla fascynatów fotografii, jak i tych z nią niezwiązanych. W ramach tego wydarzenia, w ofercie muzealnej znajdują się wykłady i wieczory czwartkowe, kurs fotografii obejmujący przygodę z techniką portretową lub reportażową oraz oprowadzania.

Kurs fotografii – Luksografia. Fot. Wioletta Cicha

W razie dylematów związanych z planowaniem wakacyjnego odpoczynku w Warszawie, polecamy wizytę w ogromnym budynku przy Alejach Jerozolimskich 3. Jako wolontariusze jesteśmy wciąż tam obecni i nasze czerwone koszulki będą widoczne w trakcie wakacyjnych spotkań w Muzeum. A tymczasem, zapraszamy na aktywny wypoczynek w świecie sztuki.

Szczegółowy program wydarzeń wakacyjnych organizowanych przez Muzeum Narodowe w Warszawie znajduje się pod adresem http://www.mnw.art.pl/edukacja/aktualnie/

zp

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *