Zdjęcie wykonane w Muzeum w Nieborowie i Arkadii. Kadr poziomy. Na brzegach fotografii widoczne ciemne fragmenty ubrań dwóch osób. Stanowią jakby ramę dla sceny uchwyconej w centrum zdjęcia. Widzimy w nim zbliżenie na dłonie dwóch osób, które w bawełnianych rękawiczkach dotykają wnętrza kamiennego, rzeźbionego wewnątrz naczynia.

„SZTUKA BEZPOŚREDNIO” – NOWE WYZWANIE W ODDZIAŁACH MNW

nasze działania

Wolontariusze i wolontariuszki są bardzo często zaangażowani w wydarzenia organizowane w Gmachu Głównym Muzeum. W wakacje mieli okazję wspierać także warsztaty realizowane w jego oddziałach – Muzeum Wnętrz w Otwocku Wielkim i Muzeum w Nieborowie i Arkadii. Pomagali osobom z niepełnosprawnością wzroku poznawać arkana sztuki różnych epok. 

DLACZEGO SZTUKA BEZPOŚREDNIO?

Spotkania dla osób z niepełnosprawnością wzroku odbywają się w Muzeum Narodowym w Warszawie od ponad ośmiu lat. Organizowane są raz w miesiącu i cieszą się dużym zainteresowaniem uczestników. Każde spotkanie urozmaicają pomoce dotykowe i inne materiały przygotowane specjalnie w tym celu, często także z udziałem wolontariuszy i wolontariuszek.

Oprócz bardzo dobrego poziomu merytorycznego, uczestnicy cenią także pomoce dotykowe, które przybliżają oryginalne dzieło. Zawsze podkreślają jednak, że największą wartość ma dla nich możliwość dotknięcia oryginalnych dzieł sztuki. Pomyślałam więc o organizacji spotkań w naszych dwóch oddziałach, podczas których uczestnicy mogliby dotykać oryginalnych obiektów takich jak meble i inne elementy wyposażenia. Tak właśnie narodziła się idea Sztuki bezpośrednio – mówi Ania Knapek, koordynatorka projektu. 

ROLA WOLONTARIUSZY I WOLONTARIUSZEK 

W realizacji warsztatów dla osób niewidomych pomagamy w Muzeum od wielu lat. Wolontariusze i wolontariuszki asystują przed, w trakcie i po oprowadzaniu. Jeśli to konieczne, odbierają uczestników z przystanków komunikacji miejskiej. W trakcie spotkania pełnią rolę asystenta – prowadzą osobę niewidomą, podają materiały, udzielają dodatkowych wyjaśnień. 

Warsztaty Sztuka bezpośrednio pozwoliły na nawiązanie relacji nie tylko z dziełami sztuki. Był to czas bezpośrednich spotkań, rozmów i zbierania nowych doświadczeń.

Jestem wolontariuszką MNW od kilku lat. To wspaniałe, że nasze wsparcie umożliwia kontakt ze sztuką również takim osobom, które na co dzień zmagają się z różnymi ograniczeniami. Zajęcia dla osób niewidomych lub słabowidzących organizowane w Muzeum są stałym elementem wystaw czasowych. Cieszę się, że teraz są one realizowane również poza główną siedzibą, w oddziałach. Dzięki temu dociera tam więcej zwiedzających, wizyty dostosowane są do ich potrzeb, perfekcyjnie przygotowane. A nas uczą wrażliwości i nowego spojrzenia na to, czego nie widać oczami. To jest dopiero wielka sztuka– mówi Barbara Tokarz, wolontariuszka MNW. 

Zobaczcie sami! 

Zdjęcie wykonane w Muzeum w Nieborowie i Arkadii. Kadr pionowy. Kobieta i mężczyzna oglądają dotykiem drewnianą, rzeźbioną lirę. Lira stanowi dekorację krótszej krawędzi biurka z marmurowym blatem. Jego fragment także jest ujęty na zdjęciu. Kobieta stoi przed lirą, lecz tyłem do widza. Lekko przechyla się w lewo, w stronę lewej krawędzi zdjęcia. Mężczyzna stoi przodem do widza, na wprost liry.
Fot. Jacek Piotrowski
 Zdjęcie wykonane w Muzeum w Nieborowie i Arkadii. Kadr pionowy. Na pierwszym planie miniaturowe modele łóżka à la polonaise. W tle oryginalne łóżko eksponowane w sypialni wojewody w Pałacu w Nieborowie.
Fot. Jacek Piotrowski
Zdjęcie wykonane w Muzeum Wnętrz w Otwocku Wielkim. Kadr pionowy. Przed ścianą stoją dwie kobiety. Są zwrócone tyłem do widza. Na dłoniach mają bawełniane rękawiczki. Oglądają dotykiem, trójwymiarową dekorację wykonaną na ścianie w technice stiuku - woulty, kwiaty, liście. Wydaje się, że dekoracja ta podtrzymuje dno niszy, w której stoi biała rzeźba mężczyzny, widoczna od stóp do pasa. W prawej dłoni trzyma on miecz, w lewej tarczę. Wnęka niszy pomalowana jest na żółto. Nisza znajduje się powyżej głów kobiet.
Fot. Alicja Firynowicz

sb

Zdjęcie główne: Jacek Piotrowski

Plansza z trzema logotypami. Logotypy są ułożone obok siebie na białym tle. Od lewej: Logotyp Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu oraz logotyp programu Kultura Dostępna. Nad nimi napis: Dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury. Logotyp Muzeum Teatralnego. Nad nim napis: Partner projektu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *