Osobiste MNW ruszyło!

nasze działania

W kwietniu pisałam o początkach projektu Osobiste MNW. Co się zmieniło przez te trzy miesiące? Przed jakimi wyzwaniami stanęliśmy? Co dzieje się za kulisami projektu? Odpowiedź na te i inne pytania znajdziecie poniżej.

Jak możecie dowiedzieć się z ostatniego artykułu Osobiste MNW to projekt, który ma na celu zebrać mniej oficjalną historię Muzeum Narodowego w Warszawie. W tym celu my, grupa 30 wolontariuszy, przygotowujemy spotkania, które mają zachęcić do rozmawiania o wspomnieniach związanych z naszym Muzeum, szkolimy się także w przeprowadzaniu wywiadów z gośćmi i pracownikami MNW. Nauczyliśmy się stawiania wartościowych pytań, obsługi dyktafonu oraz zapisu przeprowadzonego wywiadu. Dodatkowo, dzięki zaproszeniu Muzeum Powstania Warszawskiego, mieliśmy okazję spotkać się z przedstawicielami ich Archiwum Mówionego. Pomogło nam to w przygotowaniu do prowadzenia naszego programu.

PRACA U PODSTAW

Ostatnie miesiące były przede wszystkim intensywnym okresem przygotowawczym: kilkanaście spotkań w poszczególnych grupach w naszym biurze w Kamienicy Krystalla, warsztaty ze sztuki rozmowy – oto nasza muzealna codzienność. Osobiste MNW to projekt wolontariuszy, co oznacza, że uczestniczymy w każdym etapie przygotowań, planujemy wydarzenia od A do Z. Na przykładzie grupy, którą reprezentuję, czyli grupy organizującej wydarzenia otwarte dla publiczności, mogę podzielić się z Wami kulisami przebiegu naszych prac.

Joanna Bochowicz i inne wolontariuszki w trakcie jednego ze spotkań.

Pierwsze spotkanie polegało na ustaleniu docelowej grupy naszych odbiorców i zastanowieniu się nad ograniczeniami, które na nas czekają. Wymyśliłyśmy wiele sposobów na organizację spotkań otwartych dla każdego, zastanawiając się nad oczekiwaniami i potrzebami gości. Po burzy mózgów wybrałyśmy kilka pomysłów, które miały największą szansę na realizację oraz wydały się nam interesujące dla miłośników MNW. Podzieliłyśmy się również odpowiedzialnością za organizację i przygotowanie scenariuszy spotkań. W skład zadań wchodziły również poszukiwania niezbędnych materiałów, kreacja pomysłu na przebieg spotkań oraz określenie budżetu (i zmieszczenie się w nim). Następnie zarysy wydarzeń musiały zostać zaakceptowane przez Dyrektora. Z dumą mogę powiedzieć, że pomysły zostały dobrze odebrane i dostałyśmy zielone światło. Pozostało tylko przejść do działania!

SPACERUJEMY, CZYTAMY I ZASKAKUJEMY

Pierwszym wydarzeniem były spacery Na tropie wspomnień organizowane głównie przez wolontariuszkę Wiolettę przy niezawodnym wsparciu naszej koordynatorki Sylwii. Spacery odbyły się 17 czerwca z okazji 80. rocznicy otwarcia Gmachy Głównego w Alejach Jerozolimskich. W trakcie wyprawy można było zobaczyć zamknięte na co dzień dla publiczności zakamarki Muzeum, między innymi Gabinet Dyrektorski, przestrzeń na tyłach gmachu,  można było również przespacerować się czerwonym dywanem w korytarzu skrzydła administracyjnego podziwiając ukryte tam obrazy.  Prowadzący spacery dzielili się z uczestnikami swoimi prywatnymi historiami związanymi z Muzeum Narodowym w Warszawie, aby nawiązać dialog i zachęcić do dzielenia się informacjami. Bardzo ucieszyło nas duże zainteresowanie wydarzeniem.

Spacer „Na tropie wspomnień” po zakątkach Muzeum.

W lipcu, sierpniu i wrześniu będzie działo się naprawdę dużo – nasza grupa szykuje wiele wydarzeń w okresie wakacyjnym. Jednym z nich będzie Czytelnia, której organizację koordynują Beata, Ada i Ewelina.

Pozostałe wydarzenia to Dzień Wspomnień oraz Muzeum w kapciach, których organizacją zajmuje się Ola i ja. Dzień Wspomnień polegać będzie na zbieraniu historii od naszych gości na kartkach papieru, które będziemy składać w kształt łódek i umieszczać w muzealnej fontannie – bez obaw nie utopimy ich w prawdziwej wodzie. Każde wspomnienie pozwoli na darmowe wejście do Muzeum, a dla nas będzie pretekstem do kontaktu z właścicielami historii. Muzeum w kapciach to wydarzenie o nieco innym charakterze. Wkładając kapcie, wsiądziemy do wehikułu czasu i wybierzemy się na oprowadzania po Muzeum, które naszpikowane będzie najciekawszymi historiami z przeszłości instytucji. Jeśli jesteście ciekawi, jaki cud wydarzył się w Muzeum oraz jak zmieniały się miejsca ekspozycji muzealnych, to jest to wydarzenie dla Was.

NIE SAMYMI WYDARZENIAMI ŻYJE WOLONTARIUSZ

W międzyczasie inne grupy wolontariuszy działają nad  realizacją swoich założeń. Dwie grupy przygotowują się do prowadzenia specjalnych spotkań dla seniorów, będą przedstawiać historię Muzeum i rozmawiać o ich wspomnieniach. Kolejna grupa, koordynuje i organizuje spotkania z młodzieżą ze szkolnych kół wolontariatu, które chcą się włączyć w pomoc przy projekcie. Prężnie działają również nasi niezawodni fotografowie, którzy dokumentują nasze działania. Dla drużyn „Wywiadowców” oraz dziewczyn tworzących bazę danych przygoda właśnie się zaczyna, ponieważ zaczynamy prowadzić już pierwsze wywiady…

Wolontariuszka Wioletta Cicha opowiada o Gabinecie Dyrektor Agnieszki Morawińskiej.

PIERWSZE ROZMOWY!

Jak już wspominałam wcześniej, każdy z wolontariuszy, który chciałby porozmawiać z osobą chętną do podzielenia się swoją historią, został odpowiednio przeszkolony. Coraz liczniej zgłaszacie się Państwo ze swoimi historiami – mailowo, telefonicznie, bezpośrednio. Odzew z Państwa strony jest naprawdę duży i  pozytywny. Zaczęliśmy umawiać się na rozmowy, aby dowiedzieć się jak najwięcej, o tym co spotyka gości Muzeum, jakie tajemnice skrywają gabinety pracowników. Mamy ogromną nadzieję, że opowieści będzie jeszcze więcej i razem uda się nam napisać drugą, osobistą historię Muzeum Narodowego w Warszawie.

Czekamy na Wasze historie.
Telefonicznie: 697-200-054 (poniedziałek–piątek, godz. 9.00–18.00) lub e-mailowo: [email protected].

jb

Zdjęcia: Jacek Piotrowski

Inny artykuł o projekcie Osobiste MNW:

Tajemniczy projekt wolontariuszy – Osobiste MNW

Projekt „Osobiste MNW” współfinansuje m.st. Warszawa

Partnerzy projektu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *