ALFABET OSOBISTEGO MNW – PROJEKT OD A DO (PRAWIE) Z

nasze działania

Ależ ten czas pędzi! Nie tak dawno zebraliśmy się w muzealnym gabinecie starodruków na pierwszym szkoleniu w ramach projektu Osobiste MNW. Dziś nadchodzi czas na pierwsze podsumowanie. Czy założenia okazały się realistyczne? Co nam się udało, a nad czym można byłoby jeszcze popracować?

 

BARDZO OSOBISTE LATO W MNW

W ostatnim tekście wspominałam o naszych planach na letnie miesiące. Z dumą mogę stwierdzić, że wydarzenia spotkały się z zainteresowaniem szerokiej grupy gości. Najwięcej, bo aż 4 razy odbyła się Czytelnia, w trakcie której goście mogli odpocząć w upalne dni na muzealnych leżakach, ochłodzić się lemoniadą, poprzeglądać książki i albumy, a także przekazać wolontariuszkom swoje wspomnienia. Część gości decydowała się na rozmowę lub umówienie spotkania, inni zapisywali swoje wspomnienia w Księdze Wspomnień.

Rozmowy na muzealnym dziedzińcu – jedna z odsłon Czytelni, rozmowa Beaty Wójcik z gościem Muzeum. Fot. Jacek Piotrowski

Podobny efekt przyniósł Dzień Wspomnień, podczas którego odwiedzający MNW zapisywali swoje historie na kartkach papieru, które składali w kształt łódek. Niestety, podczas tego wydarzenia nie udało się nam zrealizować koncepcji wypełnienia papierowymi łódkami fontanny przed wejściem głównym, przede wszystkim z powodu wiatru, który zerwał się tego dnia i płatał nam figle.

Przegląd mody kapciowej – oprowadzanie Beaty Wójcik w trakcie Muzeum w Kapciach fot. Jerzy Janusz Tarkowski

Ostatnim ogólnodostępnym wydarzeniem było Muzeum w Kapciach. Pomysł okazał się strzałem w dziesiątkę! Event przyciągnął wiele zainteresowanych osób, w różnym wieku – gościliśmy rodziny, nastolatków, a także dziennikarzy Nova Tv oraz TVP Warszawa. Goście podeszli do wizyty w Muzeum bardzo kreatywnie. Oprowadzania prowadzone przez nasze dwie wolontariuszki Beatę i Halinę cieszyły się dużym zainteresowaniem.

 

SPOTKANIA, SPOTKANIA I JESZCZE RAZ SPOTKANIA!

 

Obecnie prowadzimy spotkania dla wolontariatów szkolnych i dla seniorów, także poza siedzibą naszego Muzeum. Wolontariusze przez całe wakacje przygotowywali się do dzielenia się opowieściami i wiedzą o naszym Muzeum.

Agata Jancewicz i Sylwia Bielicka prowadzące spotkanie dla seniorów w ramach projektu Osobiste MNW. Fot. Jacek Piotrowski

Anna Szałas opowiada młodym wolontariuszom o „Pomarańczarce” Aleksandra Gierymskiego w ramach projektu Osobiste MNW. Fot. Katarzyna Liszewska

 

WYWIADOWCY

Od kilku miesięcy zbieramy wspomnienia od naszych gości. Do tej pory udało się nam porozmawiać z profesor Aliną Kowalczykową – córką dyrektora Lorentza, dr Agnieszką Morawińską, pracownikami Muzeum, stałymi bywalcami czy osobami obecnymi na wydarzeniach otwartych. Podczas Dnia Wspomnień otrzymaliśmy wspomnienia pisemne!

Każdy wywiad opracowany był przez osobę prowadzącą, a dalej przez Anię Szałas, która trzyma pieczę nad porządkiem w dokumentacji. Rozmowy są zróżnicowane – niektóre trwały 15 minut, inne kilka godzin. Każda z nich jest dla nas niezwykle wartościowa, ze względu na treść i emocje, które wiążą się z wspomnieniami. Cieszymy się, że wiele osób chętnie opowiada nam o swoich przeżyciach.

W wielu wspomnieniach przewija się wątek osobisty – sytuacje związane z Muzeum, które wpłynęły na życie rozmówcy. Są to sentymenty związane z dziełami sztuki znajdującymi się w Muzeum, historie miłosne, nie zawsze zakończone happy endem. Okazuje się, że Muzeum Narodowe nie musi być zimnym, wyobcowanym miejscem, a wręcz przeciwnie budzi silne, pozytywne uczucia.

 

DOKĄD ZMIERZA PROJEKT OSOBISTE MNW?

 

Burza mózgów w Nieborowie. Fot. Jacek Piotrowski

Dotychczasowe działania pozwalają nam na wysnucie wielu wniosków. W październiku podczas wyjazdowego spotkania w Nieborowie rozmawialiśmy o naszych odczuciach i przemyśleniach, również tych mniej pozytywnych. Udało się nam podsumować, co zostało zrobione i do końca roku działamy zgodnie z założeniami, w tym samym składzie. W połowie listopada spotkaliśmy się, aby ustalić kształt projektu w 2019 roku, bogatsi o tegoroczne doświadczenia. Ale co postanowiliśmy niech pozostanie na razie naszą słodką tajemnicą.

Kolejnym przystankiem była konferencja Wolontariat w Kulturze, podczas której nasza reprezentantka, Martyna Wasielewska, uchyliła rąbka tajemnicy gościom opowiadając, jak stworzyliśmy projekt wolontariacki. W trakcie konferencji mieliśmy okazję wziąć udział w prelekcjach i warsztatach, które skłoniły nas do myślenia oraz zainspirowały do dalszych działań. Dodatkowo, przeprowadziłyśmy wizytę studyjną, podczas której opowiadałyśmy o projekcie i wolontariacie w Muzeum Narodowym w Warszawie.

 

OSTATNIA PROSTA

 

Pierwsza edycja projektu Osobiste MNW kończy się 31 grudnia 2018 roku. Dopiero wtedy w pełni uda się nam ocenić całokształt projektu oraz zauważyć wszystkie plusy i minusy. Do tego czasu nie ustajemy w działaniach!

 

Czekamy na Wasze historie.

Telefonicznie: 697-200-054 (poniedziałek–piątek, godz. 9.00–18.00) lub e-mailowo: [email protected].

jb

 

Zdjęcie główne: Jerzy Janusz Tarkowski

Inne artykuły o projekcie Osobiste MNW:

Tajemniczy projekt wolontariuszy – Osobiste MNW

Osobiste MNW ruszyło!

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *