NA WYSPIAŃSKIEGO MARSZ!

wystawy

Przez cały 2018 rok w Muzeum Narodowym w Krakowie można oglądać wystawę poświęconą twórczości  Stanisława Wyspiańskiego. Dla osób zainteresowanych sztuką jest to pozycja absolutnie obowiązkowa. Nie tylko dlatego, że Wyspiański wielkim artystą był. To po prostu bardzo dobra wystawa, dająca możliwość zapoznania się z całym spectrum twórczości „czwartego wieszcza”.

DLACZEGO WYSPIAŃSKI?

Muzeum Narodowe w Krakowie jest prawdziwym skarbcem dzieł Stanisława Wyspiańskiego – w jego magazynach znajduje się około 1000 związanych z nim eksponatów (są to nie tylko obrazy, ale też meble, szkice, kartony czy fragmenty scenografii), a także księgozbiór składający się z ok. 600 książek oraz eksponaty rękopiśmiennicze.

W grudniu 2017 r. przypadała 110. rocznica śmierci artysty. Z tej okazji zorganizowano wystawę poświęconą jego twórczości. Wystawę będącą największą ekspozycją w historii Muzeum oraz największą wystawą monograficzną Stanisława Wyspiańskiego w historii – zobaczyć na niej można aż 500 eksponatów!

CO MOŻNA ZOBACZYĆ?

Wszystko! 😉 Pierwsza, stosunkowo niewielka sala wprowadza nas w życie prywatne artysty. Towarzyszą nam wizerunki Wyspiańskiego oraz jego rodziny, a także przedmioty z jego pracowni. Jednak zapominamy o nich jak tylko wchodzimy do dalszej części wystawy…

Kolejna część nie ma w sobie nic z intymności pierwszej sali. W dużej, jasnej przestrzeni zobaczyć możemy dzieła związane z Kościołem Franciszkanów w Krakowie. Znajdują się tu wspaniale wyeksponowane pastele, kalki i kartony wykorzystywane przy tworzeniu polichromii. W sumie jest ich ponad 100! W sali obok po raz pierwszy zobaczyć można wszystkie projekty witraży do prezbiterium oraz nawy bazyliki. Szkoda tylko, że te monumentalne dzieła położone są poziomo, co utrudnia ich oglądanie.

W dalszej przestrzeni obejrzeć możemy prace związane z restauracją innych zabytków oraz niezrealizowane projekty witraży do Katedry Lwowskiej. Znaczna część wystawy poświęcona jest teatrowi. Poza pierwszymi wydaniami utworów Stanisława Wyspiańskiego, zobaczyć możemy projekty scenografii oraz dwie piękne suknie Heleny Modrzejewskiej projektu artysty.

 

 

Na wystawie nie mogło zabraknąć obrazów i rysunków. Co ważne, ich liczba nie jest przytłaczająca, pozwala na zaobserwowanie głównych wątków w twórczości malarza oraz prześledzenie jego artystycznej ewolucji.

Stanisław Wyspiański, Apollo, MNK

Na sam koniec czeka na nas sztuka użytkowa. Wśród eksponatów znajdują się projekty, szkice, tkaniny, siedziska i – przede wszystkim – przepiękne meble. Nie można też pominąć Apolla – projektu witraża wykonanego dla krakowskiego Domu Towarzystwa Lekarskiego.

 

CZY WARTO?

Ogromną zaletą wystawy jest pokazanie wszystkich obszarów twórczości Stanisława Wyspiańskiego, ale także równowaga zachowana między nimi. Twórczość malarska nie zdominowała całości, znaczna część wystawy poświęcona jest teatrowi, nie pominięto sztuki użytkowej. Każdy znajdzie coś dla siebie – zarówno wielbiciel malarstwa, jak i literatury, dizajnu czy teatru. Jest też kącik dla zainteresowanych konserwacją – „Instrumentarium” poświęcone badaniom nad dziełami artysty, ze szczególnym uwzględnieniem pasteli. Zatem nie pozostaje nic innego jak kupić bilet do Krakowa 🙂

 

 

Stanisław Wyspiański, Macierzyństwo, MNK

Wystawa potrwa do stycznia 2019 r. kiedy to przypada 150. rocznica urodzin artysty.

A jeśli ktoś nie może wybrać się do Krakowa to prace artysty można obejrzeć w Galerii Sztuki XIX Wieku w naszym Muzeum Narodowym:) Znajdziecie tu m.in. Chochoły.

Stanisław Wyspiański, Chochoły, MNW

eu

Zdjęcia: Pracownia Fotograficzna MNK

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *