christmas

PREZENTOWNIK AMATORA SZTUKI

książki

Okres przedświąteczny to także czas poszukiwania prezentów. Jeśli wypatrujecie czegoś dla miłośnika sztuki – zajrzyjcie do naszego artykułu!

KSIĄŻKI I AUDIOBOOKI

Nie będzie chyba dla nikogo zaskoczeniem, jeśli zaczniemy od książek 😉 W księgarniach znajdziecie wiele ciekawych tytułów, często w promocyjnych cenach.

Od kilku lat znaczną popularnością cieszą się biografie artystów. W ostatnim czasie na rynku pojawiło się kilka nowych, interesujących tytułów. Nakładem Wydawnictwa Literackiego ukazała się biografia Olgi Boznańskiej autorstwa Angeliki Kuźniak, doświadczonej biografistki, która wcześniej zmierzyła się m.in. z biografiami Zofii Stryjeńskiej i Papuszy. Dla fanów sztuki awangardowej ciekawą pozycją będzie „Jaremianka. Biografia” Agnieszki Daukszy. Z kolei fanom klasyki polecamy biografię Leonarda da Vinci autorstwa Waltera Isaacsona, który do tej pory śledził losy m.in. Steve’a Jobsa czy Alberta Einsteina.

Poza biografiami warto zapoznać się z książkami bardziej teoretycznymi, autorstwa historyków sztuki czy estetyków. Do klasycznych już pozycji należą pozycje Ernsta Gombricha czy Arthura Danto. Zainteresowanych socjologią sztuki odsyłam z kolei do, może nie najnowszych, ale wciąż inspirujących pozycji autorstwa Pierre’a Bourdieu.

Najbezpieczniejszą opcją są oczywiście albumy. Możemy wybrać zarówno albumy ulubionego artysty, całego nurtu w sztuce, jak i przekrojowe opracowanie największych dzieł w historii sztuki polskiej czy światowej. Ciekawą pozycją są „Muzea polskie” wydane przez Wydawnictwo BOSZ, przedstawiająca najważniejsze polskie muzea i najcenniejsze eksponaty.

Poszukując książek pamiętajcie, żeby odwiedzać nie tylko księgarnie czy sklepy on-line, lecz także antykwariaty, gdzie możecie znaleźć wiele interesujących, niedostępnych już nigdzie indziej tytułów.

Jaremianka. Biografia, Agnieszka Dauksza, Wydawnictwo Literackie, 2019

Jaremianka. Biografia, Agnieszka Dauksza, Wydawnictwo Literackie, 2019

 

NOTATNIKI I KALENDARZE

Kto z nas nie lubi ładnych notatników czy kalendarzy? W Internecie można znaleźć je w przeróżnych formatach, zarówno ręcznie wykonane, jak i wydane przez popularne, duże firmy. Moje serce jednak skradły notatniki dostępne w Desa Modern. Na ich okładkach znajdziemy fragmenty obrazów znanych polskich artystów, m.in. Edwarda Dwurnika, Ryszarda Winiarskiego czy Jerzego Nowosielskiego. Każdy notatnik zamknięty jest w pudełku z tym samym motywem i dostępny w ograniczonej liczbie egzemplarzy.

Notes A5 "Murzynka w pomarańczowym czepku", Źródło: https://desamodern.pl/

Notes A5 „Murzynka w pomarańczowym czepku”, Źródło: https://desamodern.pl/

 

BILET ROCZNY

A teraz coś dla fanów praktycznych prezentów! Wiele galerii i muzeów oferuje karnety roczne dla swojej publiczności. Często ich posiadacze cieszą się dodatkowymi przywilejami: otrzymują biuletyny lub czasopisma, mogą uczestniczyć w organizowanych przez instytucję zajęciach.

Takie bilety posiada w swojej ofercie również Muzeum Narodowe w Warszawie. Więcej informacji znajdziecie tutaj.

 

GADŻETY

Kto nie lubi gadżetów? Jedni wolą te elektroniczne, związane z technologią, inni… historycznosztuczne 😉 Filiżanki, etui do telefonów, zakładki do książek, spinki do mankietów, apaszki, zegarki – wszystko to można kupić pięknie zaprojektowane i ozdobione motywami ze znanych obrazów. Znajdziecie je nie tylko w sklepach internetowych, ale także w niektórych przymuzealnych księgarniach.

Spinki do mankietów "Opuszczona wrażliwość", Źródło: https://desamodern.pl/

Spinki do mankietów „Opuszczona wrażliwość”, Źródło: https://desamodern.pl/

 

DZIEŁA SZTUKI

Dzieło sztuki to doskonały prezent, który może okazać się w przyszłości także dobrą inwestycją. Oczywiście większości z nas nie stać na obraz Wojciecha Fangora czy Wilhelma Sasnala. Pamiętajmy jednak, że na rynku sztuki znajdziemy też nieco tańsze dzieła. Od malarstwa zdecydowanie bardziej przystępne cenowo są fotografia, plakat czy design. Polecam Wam zwłaszcza aukcje dawnej biżuterii – często sprzedawane na nich przedmioty są niewiele droższe niż prezent kupiony w sieciowym sklepie z biżuterią. W przypadku malarstwa z kolei warto udać się na aukcje młodej sztuki, gdzie prace obiecujących artystów możemy kupić w stosunkowo niskiej cenie.

 

DLA ARTYSTY

Jeśli nasz amator sztuki jest także artystą – amatorem, na pewno ucieszy się z nowego zestawu kredek czy farb. Być może przyda mu się sztaluga albo kaseta na farby? A może wolimy zachęcić go do nowego hobby i na przykład obdarować zestawem do kaligrafii? Świetnym pomysłem mogą być także kursy rysunku, malarstwa, fotografii czy nawet rzeźby.

Farby olejne Talens Rembrandt, Źródło: https://www.artequipment.pl/

Rembrandt Oil Coulour Box Traditional

 

Jak widzicie oferta prezentowa dla amatorów sztuki jest bardzo szeroka. Myślę, że dla każdego znajdzie się coś interesującego. A może macie inne pomysły na prezenty dla miłośników sztuki?

eu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *