PREZENTOWNIK – SZTUKA TAKŻE DLA DZIECI

książki

W ostatnich tygodniach można było znaleźć wiele artykułów o tym, co kupić dziecku w prezencie. My polecamy książki! Książki o sztuce, oczywiście:)

Polski rynek wydawniczy ma wiele do zaoferowania najmłodszym czytelnikom. W 2017 roku na rynku dostępnych było prawie 3 000 tytułów dziecięcych. Spośród wszystkich pozycji literackich aż 26 % kierowanych jest do dzieci! Choć oferta książek o sztuce nie jest aż tak bogata, w księgarniach znajdziecie wiele interesujących tytułów. Przed Wami TOP 5 książek o sztuce wybranych przez autorkę artykułu.

 

1. Historia obrazów dla dzieci, Martin Gayford, David Hockney, Rose Blake, Wydawnictwo Rebis

 

 

„Historia obrazów rozpoczęła się w jaskini, a tymczasem kończy się na iPadzie”

– czytamy na okładce. Mylą się jednak ci, którzy spodziewają się opisów kolejnych epok i dzieł! Książka ma formę dialogów między Davidem Hockneyem (znanym artystą współczesnym) i Martinem Gayfordem (jego przyjacielem). W swobodnych rozmowach autorzy poruszają problemy związane z różnymi obszarami pracy twórczej – dyskutują o cieniach, kreskach czy lustrach i odbiciach. Ponadto, zastanawiają się czemu tworzymy obrazy.

 

2. Gwiaździsta noc Vincenta i inne opowieści. Historia sztuki dla dzieci, Michael Bird, Wydawnictwo Nasza Księgarnia

 

 

Gwiaździsta noc Vincenta… jest skomponowana w bardziej klasyczny sposób. Opowiada historię sztuki chronologicznie, jednak nie w formie podręcznika, a… krótkich opowiadań. Michael Bird zabiera nas w podróż od prehistorycznej jaskini do pracowni artystów współczesnych, od Japonii przez Chiny i kraje arabskie do Ameryki Południowej. Opowiada o okolicznościach powstawania dzieł sztuki, przybliża biografie artystów i koncepcje, które tworzyli. Pomaga zrozumieć, na czym polegała ich innowacyjność czy wręcz rewolucyjność, a wszystko to poprzez użycie niezwykle plastycznego, poetyckiego języka.

 

3. Czyje to farby? Tajemnice warsztatu artysty, Małgorzata Kwapińska, Agnieszka Zimnowodzka, Wydawnictwo Kocur Bury

 

 

Przed Wami historia sztuki z zupełnie innej perspektywy – warsztatu artysty. Opowiada o tym jak kiedyś robiono farby oraz przedstawia różne techniki malarskie wykorzystywane na przestrzeni wieków. Dowiemy się z niej m.in. jakie były początki akwareli czy kolażu, jakimi farbami malowano freski oraz jaki wpływ na malarstwo miało wynalezienie farb w tubkach. We wszystkich tych odkryciach naszym przewodnikiem jest mała, ciekawska dziewczynka.

 

4. Wszystko widzę jako sztukę, Ewa Solarz, Robert Czajka, Wydawnictwo Wytwórnia

 

 

Książka powstała przy okazji wystawy w Zachęcie Narodowej Galerii Sztuki. Choć wystawa już dawno się zakończyła, poza niezapomnianymi wrażeniami, została nam po niej ta właśnie pozycja. Jej autorzy przekonują czytelników, że sztuka współczesna nie jest zarezerwowana tylko dla wąskiego grona wybrańców. Pokazują, że nie ma gotowego przepisu na jej zrozumienie, zachęcając nas do samodzielnych interpretacji. Jednocześnie naprowadzają na różne tropy poprzez krótkie opisy dzieł, fragmenty biografii oraz wypowiedzi artystów.

 

5. Piękno i sztuka, co to takiego?, Oscar Brenifier, Rémi Courgeon, Wydawnictwo Zakamarki

 

 

Książka jest częścią serii Dzieci filozofują – fenomenalnego cyklu, który zachęca dzieci i dorosłych do rozważań nad ważnymi kwestiami, jednocześnie nie podając gotowych rozwiązań. Pokazuje za to złożoność zagadnień oraz uświadamia, że odpowiedzi na jedno pytanie może być wiele (i wszystkie są tak samo dobre!).

Tak samo jest w przypadku prezentowanej książki. Podzielona jest ona na sześć rozdziałów, z których każdy stawia inne pytanie, np. czy powinniśmy rozumieć piękno? Do czego służy sztuka? Na każde pytanie udzielono kilka odpowiedzi, jednak każda z nich rodzi kolejne pytania. Całość zilustrowano żartobliwymi ilustracjami, które świetnie równoważą ważkość podejmowanych tematów.

 

Choć powyższe tytuły wyglądają na zaawansowane i zapewne w wielu księgarniach oznaczone są odpowiednio wysokim przedziałem wiekowym, zachęcam Was abyście czytali je także z młodszymi dziećmi. Oczywiście, inaczej czyta się daną książkę 3-latkowi a inaczej 6-latkowi. Zachęcam więc Was do eksperymentowania. To rodzice najlepiej znają swoje dzieci i wiedzą, jaka książka jest odpowiednia do wieku ich pociech.

 

A czy Wy macie swoje ulubione książki o sztuce? Wpisujcie tytuły!

 

eu

 

Fot. Luiza Sierpińska

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *