Kim był Lubomir Tomaszewski? Czy panem od porcelanowych wazonów i figurek znanych z prawie każdego polskiego domu w czasach PRL-u? Czy tym, który „kiedy wynalazł czajnik, świat okrzyknął go” geniuszem”?1 A może tym, który tworzył eksperymentalne rzeźby i obrazy z … dymu i ognia?
Miesiąc: październik 2024
SEN O ANTYKU
dzieła sztukiBez wahania stwierdzamy, że kolebką cywilizacji europejskiej były starożytna Grecja i Rzym. Odziedziczyliśmy po nich systemy prawne, literaturę, kanony sztuki czy filozofię. Powszechne wyobrażenie na temat antyku jest jednak ukształtowane przez minione epoki, które usilnie próbowały dostosować go do własnych potrzeb (interpretując na przykład starożytnych filozofów przez pryzmat myśli chrześcijańskiej). Zapominamy współcześnie, że ówczesna religia, prawodawstwo i systemy etyczne kształtowane były na podstawie wartości, które teraz uznajemy za godne potępienia – wystarczy przytoczyć tylko kilka flagowych przykładów, takich jak mizoginia, niewolnictwo, dysponowanie tym, komu należy się status człowieka. Przyglądając się naszym przodkom, możemy dowiedzieć się wiele o nas samych, czy rzeczywiście zaczerpnęliśmy ze starożytności tylko to, co najlepsze?
MOJA ARKADIA, CZYLI REMINISCENCJE Z WYSTAWY
wystawyUdział w życiu Muzeum Narodowego w Warszawie i jego wsparcie jest jedną stroną medalu, ale ponieważ medal ma dwie strony, to drugą są benefity płynące z bycia wolontariuszką lub wolontariuszem. Mogą oni wziąć udział w oprowadzaniach kuratorskich do wystaw czasowych, dlatego ochoczo skorzystaliśmy z tej możliwości i wysłuchaliśmy opowiadania o wystawie Arkadia, które poprowadziła dla grupy wolontariuszy kuratorka wystawy dr hab. Agnieszka Rosales –Rodríguez.
JAK SPEŁNIENIE MARZEŃ… MARTA KOCHLEWSKA O ERASMUSIE W RIJKSMUSEUM
nasze działaniaPaństwowe Muzeum w Amsterdamie, Rijksmuseum, to najbardziej znane muzeum w Holandii i jedno z najpopularniejszych muzeów w Europie. Goście najczęściej odwiedzają tam dzieła Rembrandta van Rijn, Johannesa Vermeera czy Fransa Halsa. W kwietniu 2024 roku w Rijksmuseum swoją mobilność w ramach programu Erasmus+ odbywała Marta Kochlewska, pracowniczka Działu Edukacji MNW.