Muzeariat

Blog wolontariuszy Muzeum Narodowego w Warszawie

Menu

Przeskocz do treści
  • nasze działania
  • muzealne zakamarki
  • dzieła sztuki
  • wystawy
  • muzea świata
  • książki
  • redakcja

redakcja

Aleksandra Grzegorek: Jestem koordynatorką wolontariatu MNW od połowy 2022 roku. Od ponad 10 lat działam w szeroko pojętym sektorze kultury i sztuki – koordynując projekty, prowadząc warsztaty, a także zajmując się ilustracją (pod pseudonimem Olka Grzegorka). Prywatnie – nałogowa „czytaczka” książek, miłośniczka psów, roweru, gór i dobrej kawy.

Paulina Gąsiorowska: Już drugi rok jestem wolontariuszką w MNW. Fascynuje mnie sztuka, literatura, a zwłaszcza ich wzajemne przenikanie się. Jako licealistka, marzę o studiach w sferze humanistycznej.

Katarzyna Waszak: Pasjonuję się sztuką od dziecka. Uwielbiam fotografię, rysunek, malarstwo. Obecnie jestem magistrem sztuki w zakresie grafiki i terapeutą zajęciowym prowadzącym pracownię plastyczną. Moją drugą pasją jest nauka języków i podróże. Oprócz tworzenia tekstów dla Muzeariatu, biorę udział w programie Opowiadania o dziełach sztuki. Chciałabym, aby dzięki mojej wolontariackiej pracy, polska sztuka była dostępna dla wszystkich, także dla dzieci, osób z niepełnosprawnościami i gości zza granicy.

Luiza Sierpińska: Mieszkam i pracuję w Warszawie, na co dzień zajmuję się tekstami naukowymi. Ukończyłam historię sztuki i dziennikarstwo na UW oraz studia podyplomowe Kreacja obrazu – fotografia w Wyższej Szkole Artystycznej, w ramach WSFoto. Lubię góry, książki i jazz. Maluję w technice pastelu, głównym obszarem artystycznych poszukiwań jest dla mnie fotografia, moje zdjęcia były prezentowane na wystawie Przestrzeń otwarta w Warsztacie Warszawskim. Pełna inspiracji przygoda z wolontariatem w Muzeum Narodowym w Warszawie trwa od początku 2018 roku.

Martyna Wasielewska: Jestem nauczycielką języka angielskiego i plastyki. Obecnie pracuję w szkole podstawowej w Warszawie.  Od 2014 roku jestem wolontariuszką. Cieszę się, gdy życie stawia przede mną nowe wyzwania. Nie lubię nudy. Chętnie podróżuję, zwiedzam i czytam. Uwielbiam sztukę i oczywiście Muzeum Narodowe w Warszawie.

 

Pozostali autorzy i autorki: 

Agnieszka Ryżko-Kłębek:  Pracuje w Bibliotece Publicznej w Dzielnicy Śródmieście. Moją pasją jest kultura w każdej postaci, przede wszystkim kino, teatr i sztuka. Uwielbiam podróże, festiwale filmowe i dobre książki. Od 2014 do 2024 roku Agnieszka była jedną z głównych współprowadzących Muzeariat.

Sylwia Bielicka: Z Muzeum jestem związana od 2010 roku. Zaczynałam jako edukator, prowadząc zajęcia dla dzieci, a obecnie jestem adiunktem w Dziale Edukacji. Skończyłam archeologię na Uniwersytecie Warszawskim i to jest też moja największa pasja. Od 2013 do 2022 roku Sylwia była koordynatorką wolontariatu w MNW oraz założycielką m.in. programu Muzeariat.

Bogna Tryc: Jestem studentką Kulturoznawstwa. Pasjonuję się sztuką, historią sztuki i literaturą. W wolnym czasie zwiedzam muzea, czytam i dziergam. Interesuję się sztuką użytkową, tkaniną artystyczną, malarstwem baroku (szczególnie niderlandzkiego) oraz sztuką XIX wieku i modernizmu, z całą ich różnorodnością i bogactwem nurtów. Szczególnie ciekawi mnie osadzanie twórczości artystycznej w szerszym kontekście kultury i antropologii. Często przyglądam się sztukom wizualnym przez pryzmat ich relacji z literaturą.  

Joanna Bochowicz: Pracuję w firmie produkującej materiały wideo. Kończę studia w Instytucie Historii Sztuki w Warszawie, a od przyszłego roku akademickiego chcę studiować organizację i produkcję filmową. Interesuję się historią kultury kulinarnej, nauką języków obcych oraz sztuką średniowieczną.

Magdalena Browarska-Popiołek: Z wykształcenia jestem ekonomistką i historyczką sztuki. Zawodowo byłam związana z instytucjami finansowymi. Interesuję się działalnością kolekcjonerską dużych korporacji.

Wioletta Cicha: Wolontariuszką w Muzeum Narodowym w Warszawie jestem od pięciu lat. Biorę udział w programie „Wolontariusze o dziełach sztuki”. Na co dzień zajmuję się fotografią i… sztuką.

Olga Giwer: Ukończyłam studia na kierunku Bibliotekoznawstwo i Informacja Naukowa Uniwersytetu Warszawskiego. Przez wiele lat pracowałam pełniąc różne funkcje w Bibliotece Głównej Politechniki Warszawskiej. Obecnie jestem na emeryturze. Od 2018 roku działam jako wolontariuszka Muzeum Narodowego w Warszawie. Kocham zwierzęta, książki i malarstwo. Moimi ulubionymi artystami są Fernando Botero i Joaquín Sorolla.

Karolina Grabowska-Garczyńska: Z wykształcenia i zamiłowania jestem antropolożką kultury, nałogową czytelniczką książek SF, biografii oraz dzienników, namiętnie słuchającą jazzu i klasyki, w wolnych chwilach rysuję, lepię i tworzę rymy częstochowskie, w 2016 r. rozpoczęłam swoją przygodę jako wolontariuszka w Muzeum Narodowym w Warszawie.

Maria Janowska: Jestem anglistką. Uczyłam angielskiego w warszawskich liceach, Akademii Sztuk Pięknych i Warszawskim Uniwersytecie Medycznym. Kilka lat mieszkałam w Londynie i Wiedniu. Bardzo lubię podróżować. Od zawsze interesowałam się sztuką. Obecnie jestem na emeryturze i od trzech lat z radością poświęcam się wolontariatowi w Muzeum Narodowym w Warszawie.

Beata Jaworowska: Wolontariuszką w MNW jestem od 2018 roku. Moje zawodowe życie związane jest z mediami, PR i organizacją wydarzeń, m.in. w obszarach: kultura, rozrywka, edukacja, rynek pracy, kobiety.

Ewa Juda: Jestem pasjonatką podróży. Moją miłością są Włochy i ich sztuka. Pasjonuję się renesansem, bo wtedy narodziły się „umysły, które ukształtowały erę nowożytną”.

Weronika Kamieńska: Jestem studentką historii sztuki. Swoją pasję odkryłam podczas pobytu w Wiedniu, gdzie zakochałam się w twórczości wiedeńskich artystów przełomu XIX i XX wieku. Zostałam wolontariuszką, by zarażać innych pasją do sztuki i przy okazji chłonąć atmosferę muzeum. Lubię podróżować i poznawać nowe smaki.  

Agnieszka Kościelniak-Osiak: Całe życie uzależniona od lektury i książek, uczę się czytać sztukę. Buduje mnie kontakt z ludźmi reagującymi żywo na dzieło artystyczne. 

Anna Łoś: Ukończyłam socjologię na Uniwersytecie Warszawskim, dzięki czemu lubię stawiać pytania i szukać na nie odpowiedzi. Od zawsze miałam w sobie zamiłowanie do sztuk pięknych, więc ukończyłam podyplomowe studia z historii sztuki oraz z historii dizajnu, które tylko podsyciły apetyt na więcej. Szukając możliwości dalszego rozwijania pasji zostałam wolontariuszką w Muzeum Narodowym aby być bliżej tego co mnie interesuje.

Izabela Modzelewska: Jestem wolontariuszem w MNW od pół roku. Kończę studia na kierunku historia sztuki. Interesuję się polską sztuką użytkową. Fascynuje mnie malarstwo XX wieku oraz zjawisko polskiej szkoły plakatu.

Jacek Piotrowski: Jestem energetykiem z wykształcenia i z zawodu. Poza tym jestem fotografem specjalizującym się w fotografii wydarzeń kultury. I to jako fotograf od kilku lat jestem wolontariuszem w Muzeum Narodowym. Lubię ludzi, cenię kulturę i chcę się tym dzielić z innymi.

Zuzanna Piwowar: Jestem uczennicą małego warszawskiego liceum na Muranowie, gdzie uczę się, jak interpretować teksty kultury, dzieła plastyczne i zadania z zakresu podstawowej matematyki. Uwielbiam teatr – tworzyć go i oglądać, nawet od strony administracyjnej. Nie lubię mandarynek i koncepcji filozoficznych Sigmunda Freuda.

Andrzej Podściański: Jestem z wykształcenia ekonomistą (stosunki międzynarodowe) i historykiem sztuki. Zawodowo związany jestem z sektorem kultury. Kocham muzykę i sztuki plastyczne.

Marta Przygodzka: Jestem wolontariuszką w Muzeum Narodowym w Warszawie od mniej więcej roku. Chodzę do liceum, a w przyszłości mam nadzieję zdać maturę i wyjechać do Mongolii. Interesuję się teatrem, historią kina oraz ekologią.

Paulina Radomska: Jestem studentką 2. roku psychologii, w przyszłości chciałabym pracować jako psychoterapeutka zaburzeń nastroju i osobowości, być może udałoby mi się to połączyć z arteterapią. Interesuję się sztuką, teatrem, filozofią, reportażem, nauką o zwierzętach i środowisku. Regularnie tańczę jazz, jeżdżę na wycieczki rowerowe z moim chłopakiem i śpiewam w chórze.

Anna Szałas: Jestem studentką historii sztuki, wcześniej studiowałam malarstwo. Najbardziej interesuje mnie sztuka europejska i amerykańska drugiej połowy XIX wieku. Swoją przygodę z muzealnictwem rozpoczęłam od wolontariatu w Muzeum Narodowym w Warszawie, gdzie uczestniczę w dwóch projektach: „Wolontariusze o dziełach sztuki…” oraz Osobiste MNW.

Halina Turek: Chciałam być archeologiem, skończyłam romanistykę, pracuję jako księgowa. Od 2016 roku jestem wolontariuszką MNW. Sztuką interesuję się odkąd pamiętam. Przez kilka lat byłam związana z żoliborską pracownią Stowarzyszenia Artystów Ceramików Keramos. Lubię podróże i kuchnię koreańską.

Edyta Urbaniak: Jestem wolontariuszką Muzeum Narodowego od ponad 7 lat. W tym czasie skończyłam studia (socjologię i politologię) i urodziłam córkę. Na studiach magisterskich połączyłam moje zainteresowania i napisałam pracę z zakresu socjologii sztuki. W wolontariacie najbardziej cenię to, że daje możliwość zdobywania wiedzy i nowych umiejętności.

Beata Wójcik: Z zawodu jestem ekonomistką, przez wiele lat pracowałam w bankach, a obecnie prowadzę działalność gospodarczą w zakresie consultingu. Jestem wolontariuszem w Muzeum Narodowym w Warszawie od trzech lat. Moją pasją są podróże i sztuka.

Ada Zalewska: Wolontariuszką w Muzeum Narodowym w Warszawie jestem od ponad czterech lat. Biorę udział w programie Wolontariusze o Dziełach Sztuki. Na co dzień zajmuję się grafiką do gier. Interesuję się historią sztuki i architekturą.

Martyna Zięba: Skończyłam romanistykę i portugalistykę na Uniwersytecie Warszawskim. Moimi największymi pasjami są podróże, gotowanie i literatura – w szczególności luzofońska i indyjska. Do dołączenia do wolontariatu w Muzeum Narodowym w Warszawie skusiła mnie miłość do malarstwa i rzeźby.

Kontakt: wolontariat[orangutan]mnw.art.pl

Blog MUZEARIAT jest w całości tworzony przez wolontariuszy i wolontariuszki oraz koordynatorkę wolontariatu.

Fot. Mariusz Jakubowski

WOLONTARIAT W MNW

Wolontariat w Muzeum Narodowym w Warszawie tworzy kilkadziesiąt osób, które łączy miłość do sztuki. Wolontariusze i wolontariuszki to osoby w różnym wieku, z różnym wykształceniem i różnorodnymi zainteresowaniami. Razem tworzą  społeczność, która na co dzień angażuje się w pomoc w MNW.

Ochotnicy i ochotniczki pomagają w codziennych muzealnych zajęciach. Asystują przy wydarzeniach edukacyjnych, wykonują  dokumentację fotograficzną wydarzeń, pomagają w inwentaryzowaniu zbiorów i w działalności muzealnej biblioteki. Prowadzą również własne programy. Opowiadają o dziełach sztuki, witają gości przy wejściu i udzielają im niezbędnych informacji. Prowadzą własnego bloga i poszukują wspomnień o Muzeum, wzbogacając naszą wiedzę o jego historii. Wolontariusze i wolontariuszki wspierają pracowników w realizacji misji Muzeum, ale także przyczyniają się do zmiany naszej instytucji, dzięki czemu staje się ona bardziej otwarta i bliska ludziom.

sb

Widgety

Ostatnie wpisy

  • Amsterdam Museum, czyli nowe myślenie o sztuce.
  • Szutka mediacji
  • Podróż wehikułem czasu, czyli wizyta w Gabinecie Fotografii 
  • O Adamie Chmielowskim
  • „Rozwijaj się w MNW!” – obserwacje, wrażenia, podsumowanie

Najnowsze komentarze

  • Iwona - 12 MIESIĘCY MINĘŁO, JAK JEDEN DZIEŃ – WOLONTARIACKIE PODSUMOWANIE 2023 ROKU

Archiwa

  • marzec 2025
  • luty 2025
  • styczeń 2025
  • grudzień 2024
  • październik 2024
  • sierpień 2024
  • czerwiec 2024
  • maj 2024
  • styczeń 2024
  • grudzień 2023
  • listopad 2023
  • luty 2023
  • styczeń 2023
  • wrzesień 2022
  • sierpień 2022
  • lipiec 2022
  • maj 2022
  • kwiecień 2022
  • luty 2022
  • styczeń 2022
  • grudzień 2021
  • listopad 2021
  • październik 2021
  • wrzesień 2021
  • sierpień 2021
  • lipiec 2021
  • luty 2021
  • listopad 2020
  • wrzesień 2020
  • sierpień 2020
  • czerwiec 2020
  • maj 2020
  • marzec 2020
  • luty 2020
  • styczeń 2020
  • grudzień 2019
  • listopad 2019
  • wrzesień 2019
  • sierpień 2019
  • lipiec 2019
  • czerwiec 2019
  • maj 2019
  • kwiecień 2019
  • marzec 2019
  • luty 2019
  • styczeń 2019
  • grudzień 2018
  • listopad 2018
  • październik 2018
  • wrzesień 2018
  • sierpień 2018
  • lipiec 2018
  • czerwiec 2018
  • maj 2018
  • kwiecień 2018
  • marzec 2018
  • luty 2018
  • styczeń 2018
  • grudzień 2017
  • listopad 2017
  • październik 2017
  • wrzesień 2017
  • sierpień 2017
  • lipiec 2017
  • czerwiec 2017

Kategorie

  • Bez kategorii
  • dzieła sztuki
  • książki
  • muzea świata
  • muzealne zakamarki
  • nasze działania
  • strona główna
  • wystawy

Meta

  • Zaloguj się
  • Kanał wpisów
  • Kanał komentarzy
  • WordPress.org

Newsletter

Bądź zawsze na bieżąco!

Muzeum Narodowe w Warszawie
muzeariat[orangutan]mnw.art.pl